środa, 12 sierpnia 2015

Oddychanie ważniejsze niż myślisz

Wbrew pozorom oddychanie ma kluczowy wpływ na jakość i rezultaty naszych treningów. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego faktu. Prawidłowo wykonany wdech i wydech podczas ćwiczeń gwarantuje uzyskanie lepszych efektów,  na których stanowczo nam zależy.

Oddychanie to inaczej proces biologiczny, który jest złożony i zachodzi nieustannie w naszym organizmie. Jego zadaniem jest dostarczanie do komórek gazów, które są niezbędne do uwolnienia energii użytecznej biologicznie. Gdy oddychamy prawidłowo tlen jest doprowadzany do komórek i odprowadza z nich atomy wodoru oraz dwutlenku węgla. Są one wynikiem beztlenowych przemian energetycznych mających kwaśny odczyn.


Gdy biegamy czy jeździmy na rowerze nie musimy myśleć o oddychaniu. Robimy to prawidłowo i samoistnie, przebiega to całkowicie naturalnie. Inaczej jest z treningiem siłowym, na którym należy kontrolować proces oddychania, bo ma to znaczący wpływ na uzyskane przez nas efekty. Najczęstszy błąd jaki zdarza nam się robić to wstrzymywanie oddechu. Takie zachowanie może przyczynić się do zwiększenia ciśnienia krwi czy utrudnienia dopływu krwi do mózgu. Ciekawe jest to, że gdy oddychamy prawidłowo to angażujemy do tego całe ciało. Pamiętajmy aby wdychać powietrze nosem a wypuszczać je ustami.

Wdech powinien poprzedzać aktywną pracę naszych mięśni. Jest on fazą czynną oddechu i następuje wtedy gdy ma miejsce skurcz mięśni oddechowych.

Wydech powinien następować w momencie kiedy nasze mięśnie wykonują aktywną pracę, najlepiej po pokonaniu 2/3 odcinka tej fazy. Jest bierną fazą procesu oddechowego.

Przykładem takiego procesu jest na przykład podnoszenie ciężarów. W momencie gdy unosimy je do góry powinien następować - wydech, natomiast podczas gdy je opuszczamy - wdech.

Gdy robimy ćwiczenia na brzuch powinno to następować w ten sposób : wydech - gdy unosimy klatkę piersiową, natomiast wdech - gdy ją opuszczamy. 

Najważniejsze w całym tym procesie jest to aby nie dopuszczać do wykonania ćwiczenia w momencie kiedy wstrzymujemy oddech. Chodzi o to aby nie doszło do nadmiernego unoszenia klatki piersiowej przy wstrzymaniu oddechu (bezdechu), ma to na celu zapobiegnięciu gwałtownej reakcji naszego układu krążenia po jego ustąpieniu. Gdy źle oddychamy możemy doprowadzić do zakwasów i ogólnego zmęczenia naszych mięśni, dlatego tak ważne jest aby robić to prawidłowo. Ale największą wadą złego oddychania jest chyba brak rezultatów ćwiczeń, mimo naszej ciężkiej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz