niedziela, 4 października 2015

Palisz papierosy ? Nie osiągniesz 100 % formy sportowej!

Są ludzie któży spędzają bardzo dużo czasu na siłowni, a jednocześnie są czynnymi palaczami. W jaki sposób palenie wpływa na nasz trening i jego rezultaty ? Jak papierosy wpływają na nasze ciało, kondycję i mięśnie ? Poniżej opiszę Wam dlaczego warto rzucić palenie gdy zaczynacie być stałymi bywalcami na siłowni.


Nie od dziś wiadomo, że papierosy są bardzo szkodliwe. W swoim składzie mają tak dużą ilość toksycznych substancji, że nic dziwnego iż finalnie dużo ludzi cierpi na nowotwory płuc. Są to takie związki jak, nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, ponadto 80 substancji mutogennych powodujacych raka, takich jak arszenik, kadm, amoniak, formaldehyd i bezopireny. Palenie papierosów powoduje również stres oksydacyjny (zwany również stresem tlenowym), który szkodzi naszemu zdrowiu, urodzie.

Nie odbiegając jednak od tematu, czy wiecie, że paląc papierosy nie osiągniecie 100% formy, nawet wtedy gdy trenujecie bardzo często i intensywnie ? Dzieje się tak dlatego, że palenie niszczy mięśnie. Po wyczerpującym treningu potrzebują one czasu oraz odżywki aby móc się zregenerować, jednak u osób czynnie palących papierosy ten proces jest zaburzony. Negatywnym skutkiem palenia, jest zwiększona produkcja miostatyny. Jest to białko, które ogranicza rozwój naszych mięśni. Kolejnym skutkiem ubocznym tego nałogu jest rozkład białek mięśniowych. Dlatego sportowcy, którzy palą a chcą zbudować masę mięśniową lub pracują nad rzeźbą mają przed sobą bardzo długą i wyboistą drogę. Ich mięśnie nie będą się rozwijały, tak jak rozwijałyby się gdyby nie palili papierosów. Ich regeneracja będzie zaburzona co znacznie obniży tempo budowania mięśni. 

Papierosy modyfikują hemoglobinę, która jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu. Jest on źródłem energii, która jest nam potrzebna przy dużym wysiłku fizycznym, takim jak np. trening cardio. Palenie powoduje, że hemoglobina ta zostaje przekształocona w karboksyhemoglobinę , która nie potrafi przenosić tlenu. Skutkuje to szybszym zmęczeniem, niedotlenieniem, pogorszeniem się naszego układu sercowo - naczyniowego. 

Palenie papierosów zabiera organizmowi tlen, pogarsza nasze cechy motoryczne, takie jak wytrzymałość, szybkość, siła, równowaga itp.. Powoduje wiele chorób, w tym nowotwory, choroby serca, układu oddechowego, układu pokarmowego w tym wrzody żołądka. Oprócz tego choroby skóry, zaburzenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz bezpłodność!


Mam nadzieję, że teraz przed zapaleniem papierosa zastanowisz się co jest dla Ciebie ważniejsze, forma, na którą ciężko pracujesz na siłowni czy chwilowa przyjemność zatruwająca twój organizm od stóp do głów.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście, że nie da rady osiągnąć dobrej formy sportowej jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami papierosów. W sumie gdy regularnie uczęszczamy na treningi to w związku z tym rośnie nasza objętość płuc. Samo uprawianie sportu jest również dobrym motywatorem do rzucenia palenia.

    OdpowiedzUsuń